Jone, 11.9.2007 06:55:
Suosittelen mahdollisimman valoisaa paikkaa ja todella aktiivista kastelua, niin todennäköisyys sille että sulla on kohta enemmän basilikaa kun saat ruoanlaitossa käytettyä on aika suuri. Mulla oli keittiön ikkunalla (sisäpuolella siis kuitenkin) sellainen kasvamassa puolisen vuotta ja se saavutti todella massiiviset mittasuhteet koska en raaskinut käyttää sitä yhtään.
Ai pärjäisikö se talvisaikaankin? :o
Mun chilintaimeni kuoli liian pitkän yksinolon seurauksena. :( Avokado porskuttaa tosin, korkeutta on kolmisenkymmentä senttimetriä ja lehdet isoja ja kauniita. ^___^ (lälälää ana)

Ens kesänä sit paremmalla menestyksellä.
eikä se nuppukaan meinaa avautua.
vielä niinkin vaikea kasvi niin aika ihmehän tuo on!
Osaako kukaan kertoa mikä mun vattuvittupensaassa on vikana? Oikeastaan kummassakin. Ensin se isompi tiputti lehdet ja sit alko pukkaamaan uutta tilalle ja nyt se pienempi seuraa perässä. Onks tää ihan normaalia vai oonko oikeesti stressannut niitä mun käsittelyllä?