kaikkiin päihteisiin liittyy enemmän tai vähemmän sellainen asia kuin todellisuuspako. tämä hyvin harvoin on kyllä tietoista mutta uskaltaisin väittää näin.
jokaisella ihmisellä joka käyttää päihteitä on varmasti omat motiivinsa, toisilla enemmän selkeä, toisilla taas ei. loppujen lopuksi tämä kysymys kaikessa yksinkertaisuudessaan on kohtuu vaikea, eikä sille varmaan koskaan löydykään yksiselitteistä vastausta.
otetaanpa nyt esimerksi yhteiskunnan ihanneyksilö: yhteiskunnassa ihanneyksilö käyttää joko a) kontrolloidusti ja mielekkäästi laillisia päihteitä, tai b) ei käytä päihteitä missään muodossa ollenkaan. joten siis yleisellä tasolla jokaisella ihmisellä luulisi kuitenkin loppujen lopuksi olevan tietty kuva siitä miten elämä päihteettömänä olisi ehkä se paras vaihtoehto, nimenomaan siitä nauttiminen päihteettömänä (monihan saattaa elää päihteetöntä elämää mutta ei välttämättä kuitenkaan siitä nauttien).
johtopäätöksenä siis se, että en usko että se on täysin luonnollinen tarve päihtyä. uskoisin ennemminkin niin että koska ihminen on kaikessa monipuolisuudessaan varsin vajaavainen olento, ihanteellisuuteen tuskin kovin usein päästään.
rentoutuminen on taas toinen asia, minkä takia ihmiset ottavat päihteitä. monelle käyttäjälle ei suinkaan ole tarkoitus saada päätään varmastikaan niin sekaisin kuin ikinä, ja tämä koskee myös alkoholia. on olemassa nämä ihmiset jotka ottavat yleisen käsityksen mukaan "viisaammin" kuin muut. tälläistä tapaa pitäisin myös kohtuu pitkälle omana ihanteenani, mutta se on taas sitten ihan eri asia.
mutta tässä joutuisi taas (jos pidemmälle asiaa miettisi) pohtimaan sitä että mikä onkaan viihdekäyttäjän ja tapaorientoituneen käyttäjän ero, ja missä se kuuluisa punainen lanka menee.
aika harvinainen ilmiö on se kun päihteitä käytetään tietoisesti todellisuudesta pakenemiseen, jos kyseessä ei ole päihderiippuvuus. mutta tässä vaiheessa yleensä yksilöllä on paljon muitakin ongelmia päänsä sisällä kuin pelkkä huumeidenkäyttö (en viittaa älynvajauteen vaan henkilökohtaisiin ongelmiin esim. tunnepuolella).
yleinen metodi tuntuisi olevan ns. tapakäyttäminen. asiaa ei nosteta sen korkeammalle kuin mitään muutakaan ja se on vain pieni osa elämää. tässä vaiheessa usein kuitenkin ihminen jättää tiedostamatta oman päihteilynsä ja saattaakin ajautua tilanteeseen jossa päihteet näyttelevät suurtakin roolia elämässä. ei ole edes kovinkaan harvinaista että raja ylitetään eikä muisteta aina katsoa taakse ja miettiä omaa tilannettaan.
toisaalta, vaikka tämä ylläoleva (koko teksti) on pelkkää asian spekulaatiota ilman suoranaista vastausta, niin voisi kuitenkin vetää sellaisen johtopäätöksen että tuossa mielihyvän hakemisessa on sittenkin aika paljon perää. ihminenhän pyrkii elämässään onnellisuuteen, jossa väistämättä esiintyy mielihyvän saaminen jossain muodossa. päihteidenkäyttäminen on varsin helppo tie mielihyvään, ja sen takia ihmiset luultavasti käyttävätkin päihteitä.
mielenkiintoinen aihe anyway