Freja, 12.10.2006 14:14:
Mistä te ootte ostaneet kissanne?
Lainakissojen lähdettyä oman isäntänsä luo, ollaan harkittu hankkivamme 2 kissaa. Joten, mistä niitä saa?
http://www.lemmikkipalstat.net/apula/kissat.htm
Sieltä löysin meidän toisen kissan.
Myös jos haluat rotukissan niin menepäs http://www.surok.fi/ ja katso sieltä mieleisesi rodun kohdalta kasvattajien tietoja. Näiden kasvattajien omilla kotisivuilla on yleensä linkkejä saman rodun kasvattajien kotisivuille.
Maatiaiskissa 0-100 euroa
rotukissa 600-1000 euroa
Toisaalta loistava paikka hankkia kissa on eläinsuojeluyhdistykseltä. Kannattaa ehdottomasti harkita aikuisen kissan ottoa. Sieltä tiettyä summaa vastaan saa madotetun ja leikatun kissan tai kaksikin. Voit uskoa, että siellä on monta kaunista, kilttiä, kotia ja rakkautta kaipaavia kissoja, jotka aikuisiälläkin sopeutuvat loistavasti.

Kyllä pennuille kotia ihan netissä etsittiin (muistaakseni nimellä Nakin pennut). Meidän kohdalla kyl vaikutti myös se, että pennut kasvatti ystävän tuttu, joten sitä kautta saatiin tietoa ja oltiin ajoissa pentuja katsomassa.


. Omaa hauvaa ei oo koskaan ollut, mutta teinixinä tuli ulkoilutettua kaikki naapuruston koirat ja edelleen oon valmis adoptoimaan joka toisen vastaan tulevan piskin