Neljättä kertaa järjestettävät Mitäkset tarjoavat virikkeitä jokaiselle aistille. Mitäs Mitäs Mitäs on vaihtoehtoisten taidemuotojen festivaali, joka vie festarivieraiden osallistavuuden uudelle tasolle. Musiikkipuoli painottuu mielenkiintoisiin, ajatuksia herättäviin artisteihin sekä mukaansatempaaviin live-esityksiin.
Tänä vuonna tarjolla mm. spoken wordia, latvialaista indietä, pohjois-norjalaista raskasta folkia, lyhytelokuvia, vatsatanssia, lasinpuhallusta, installaatioita, saunomista sekä aamunkoittoon jatkuvat juhlat keskellä luonnonkaunista ympäristöä.
OHJELMA:
MUSIIKKI:
ANTTI ALANKO
BEDDARI (NO)
ELIZABETE BALČUS (LV)
ELÄKÖÖN!
FOLKJYKÄ
HERTSI PUTOS KYYDISTÄ
ISO AUTO
LOUD LIGHTS
LULU PALO
KAITA ISÄRI SEPPÄLÄ
KAVERI SPECIAL
KÄKI
MERITUULI
MIKÄ-MIKÄ
PÄIVÄKERHO
ROTSI & JYRÄ: PÄIVÄKALJAKLUBI
VUORET
KONE:
BLUESCREEN BROTHERS (Disco)
CRNORIZEC HRABAR (MT/SL) (Psytrance / Old school)
ERÄTARKASTAJA (Psytrance)
FULL-HEAD FOILS (Acid techno)
JEKU B2B JULES SHENG (House / Disco)
KOELSE (Psytrance / Suomisaundi)
MIKKO HEIKINPOIKA (Global bass)
MIKKO M. (Psytrance / Old school)
NOKKOS (Deep house)
PAUL EYE (Psytrance / Goa)
TANGENTTI (Psytrance / Suomisaundi)
UNGLAUBLICH (Hilla Liila B2B Sonja Argillander) (House)
Decot: NEOELEMENT
MONITAIDEOHJELMISTO:
AMANDA NOUSIAINEN: Tribal Fusion -vatsatanssi
BEIBI P & MUOVIBABYLON FEAT. EMMA AINALA: Spoken word / jazz
EETU HAVERINEN: Gif-videotaide & musiikki
FIS-KOLLEKTIIVI: Outokalojen mahalasku -installaatio
GLASS VILLAGE PEOPLE: Blown pieces -lasinpuhallusperformanssi
IRA & JERE: pariakrobatia
JOHANNA KUNELIUS: taidepenkki
JOHANNA SINKKONEN: Aktiivipyörä-yhteisötaideteos
JUHA KÄKELÄ: moottorisahataide
KÜLLI-TÄTI: improvisaatioteatteri & kuvataide
MILLA KURRONEN: Paikka, jossa seisot on pyhä -nuorallatanssiteos
SEROT + VIRE - CLUB SWIRE: teknobileet & nuorallatanssi
TINTTU HENTTONEN: sidontatyöpaja
VALOSIRKUS SPEKTRI: vannetanssi & valotaide
lyhytelokuvaohjelmisto julkaistaan myöhemmin.
RUOKA JA JUOMA
KAHVILA + KEITTIÖ SYLVI
ANNISKELURAVINTOLA BARPAALI (RODEO BAR URJALA)